Proza, góry i muzyka

piątek, 8 maja 2020

Góry świata i o nich słów kilka

Witajcie Kochani Blogerzy i Czytelnicy

Bardzo Wam dziękuję za moc ciepłych słów pod ostatnim postem, były bardzo pokrzepiające i dodały mi trochę otuchy w tym niezwykle ciężkim czasie.  Nadal nie mogę uwierzyć, że to wszystko tak się skończyło. Trudno to wszystko ogarnąć i zrozumieć czemu tak, a nie inaczej. Akceptacja przyjdzie z czasem...I jeszcze ten cały koronawirus... Nie chce mi się nawet komentować tego, co się teraz dzieje na świecie. Mam szczerze dość tego szumu wokół wirusa. Nauka zdalna nie jest niczym fajnym, wymaga od nas, rodziców jeszcze większego zaangażowania niż dotychczas. Do końca roku szkolnego zostało ponad miesiąc czasu i jakoś trzeba przetrwać. Nie ukrywam że  jestem już okropnie zmęczona tym wszystkim. Dzieci też by wolały chodzić do szkoły, brakuje im kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Co gorsza nikt tak naprawdę nie jest pewien czy od 1 września nasze dzieci wrócą do szkoły.  Poki co zawieszenie potrwa do 24 maja, a co dalej niewiadomo. Poza tym staram się zająć głowę czymś innym, interesującym nie związanym z pandemią koronowanego wirusa. Czytam ciekawe książki (Królowa autorstwa Elżbiety Cherezińskiej  oraz Damy polskiego imperium Kamila Janickiego) układam puzzle, czasem fotografuje jak jesteśmy na spacerze, a wieczorami oglądam seriale na HBO (tym razem wzięłam się za Templariuszy, planuje też Borgiów).
Ostatnio błądząc po sieci wpadłam na takie quizy internetowe na stronie https://globalquiz.org/pl/ czyli najtrudniejsze zagadki.  Oczywiście zaczęłam je robić, tak z ciekawości i mnie wciągnęło. A jak mi idzie? Raz lepiej,  raz gorzej. Z fizyki poszło mi fatalnie. Niektóre są naprawdę trudne. Można tam znaleźć wszystkie dziedziny. Ja wybrałam wszystkie zagadnienia z zakresu geografii, histori oraz fizyki, no i architektury, bo to mnie najbardziej interesuje obecnie. Ostatnio kupiłam sobie taki atlas świata do kolorowania map. Całkiem fajna sprawa, bo są w nim mapy topograficzne i polityczne. Malowanie mapek super zabija czas. Moje córki natomiast wzięły się za testy o zwierzętach, gdyż najbardziej lubią zwierzęta ( mają to po swojej babci, a mojej mamie). Mam też na tablecie inne quizy, które pobrałam z internetu, jeden z nich polega na wskazaniu na mapie danego miasta, państwa lub stolicy. Najtrudniejsze zadania są z dziedziny wyspy i oceany. Najpierw postanowiłam opanować państwa Afryki, ponieważ sprawiało mi to sporą trudność. Mam kiepską pamięć fotograficzną, lepiej mi idzie zapamiętywanie przez powtarzanie. Moja najstarsza córka ma pamięć fotograficzną. 

Chciałam dziś się z Wami podzielić wiadomościami jakie znalazłam na temat gór świata, we wspomnianym powyżej quizie Najtrudniejsze zagadki. W życiu bym nie pomyślała, że na świecie jest tyle łańcuchów górskich. Nie będę kłamać że moja wiedza na temat gór świata była bardzo ograniczona, toteż postanowiłam bardziej się przyłożyć do tematu, siedzę i wyszukuje, staram się zapamiętywać gdzie są jakie góry.  Dwa lata temu moja ciocia była w Peru przez dwa tygodnie. W czasie pobytu wiele miejsc zwiedziła, widziała nawet część Andów, a przy okazji starożytne Machu Picchu, o którym i ja marzę od dawna.  Może i mnie się uda wybrać kiedyś do Ameryki Południowej. Moim kolejnym marzeniem jest podróż do Nowej Zelandii i zwiedzenie całej Słowacji, głównie od strony gór... Aha, no i oczywiście powrót do Włoch ( dotychczas byłam w Rzymie,  Tivoli, Neapolu, Sorrento, Pompeje i Capri (nie cała). Sporo tych marzeń,  wątpię by wszystko mi się udało zrealizować. 

Zaczynamy zatem przygodę z górami świata :  

* Matterhorn to szczyt w Alpach Zachodnich, szósty pod względem wysokości alpejski szczyt, leżący na granicy pomiędzy Szwajcarią, a Włochami.
* Emi Kussi - wysoki, wygasły wulkan tarczowy o wysokości 3415 m n.p.m w masywie Tibesti na terenie Czadu.  To najwyższy szczyt na Saharze na którego wierzchołku znajduje się rozległy krater o średnicy 19 km. 

* Najwyższym szczytem Niemiec jest Zugspitze o wysokości 2962 m n.p.m, należy do korony Europy 

* Wielki Staw Polski jest najgłębszym i najdłuższym (998 m) jeziorem w Tatrach i trzecim pod względem głębokości w Polsce. Pojemność zbiornika wynosi ok 13 mln metrów sześciennych wody. Jest to największa pojemność jeziora w Tatrach. 

* Cerro Torre jest to iglica skalna w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii o wysokości 3133 m n.p.m. Ze względu na zmienność pogody i budowę uznawana jest za jedną z najtrudniejszych technicznie gór świata.  Do historii zdobywania Torre nawiązuje film Wernera Herzoga "Krzyk kamienia" z 1991 roku

* Apeniny -  łańcuch górski we Włoszech rozciagający się na długości 1350 km wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego ma szerokość od 40 - 200 km. Corno Grande ( inna nazwa Monto Corne) to najwyższy szczyt Apeninow o wysokości 2912 m n.p.m. Jest szósty pod względem wybitności szczytem Europy, którego nazwa oznacza z polskiego Wielki Róg.

* Andy - góry fałdowe znajdujace się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbi, Ekwaoru, Peru, Boliwi, Chile oraz Argentyny. Ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Morza Karaibskiego na północy po Ziemię Ognistą na południu. Jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów to 200 - 800 km.

* Najwyższym szczytem Andów jest Aconcagua o wysokości 6961 m n.p.m.
* Puna- wysokogórska formacja roślinna charakterystyczna dla terenów półpustynnych i pustynnych o suchymi chłodnym klimacie występującą na znacznym obszarze Andów na wysokości 3000 - 5000 m n.p.m. Typową roślinnością są suchoroślawe trawy kępkowate.* Mulhacen (3478 m n.p.m ) to szczyt w płd części Hiszpani w paśmie Sierra Nevada w Górach Betyckich. Zbudowany został że skał metamorficznych i osadowych. Zobaczą jego przekształcone zostały w wyniku procesów glacjalnych, zaś płd stoki są łagodne,  na północ szczyt opada 500 - metrową ścianą . Najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpani, Półwyspu Iberyjskiego i jednocześnie najwyższy szczyt kontynentu europejskiego znajdujący się poza Alpami.* 26 lutego 1937 roku Justyn Wojsznis wraz z Janem Alfredem Szczepańskim (Jaszcz) dokonali pierwszego wejścia na Ojos del Salado. Jest to najwyższy wulkan świata,  drugi pod względem wysokości szczyt obu Ameryk. Szczepański jest autorem przesądu mówiącego,  że kto zobaczył widmo Brockenu ten umrze w górach. Ujżenie tego zjawiska po raz trzeci ma odczynić urok.

* Góra Kościuszki w Australii została tak nazwana przez polskiego odkrywcę, hrabiego Pawła Emunda Strzeleckiego w 1840 roku na cześć Tadeusza Kościuszko,  poza tym góra ta przypominała mu kopiec Kościuszki w Krakowie. Strzelecki urodzil się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (obecnie część Poznania), a zmarł w Wielkiej Brytanii w 1873 roku.  Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych (geograf, geolog, podróżnik), odwiedzin wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Był synem powstańca kościuszkowskiego.
* Appalachy to góry we wschodniej części Ameryki Północnej, ciągną się od okolic miasta Montgomery w kierunku półn- wschodnim do Nowej Funlandii na długości 3300 km i szerokość 300 - 600 km. Najwyższy szczyt to Mitchell (2037 m n.p.m). Północno wschodnia część Appalachów powstała w orogenezie kaledońskiej zaś część południowo zachodnia w hercyńskiej. Appalachy zbudowane są że skał osadowych prekambru i palezoiku, częściowo zmetamorfizowanych i poprzecinanych licznymi intruzjami skał magmowych.


* Przełęcz Tetmajera ( słow. Gerlachovske sedlo) znajduje się na wysokości 2590 m n.p.m ostro wcięta i umiejscowiona pomiędzy Zadnim Gerlachem w grani głównej,  a głównym wierzchołkiem Gerlacha w słowackich Tatrach Wysokich. Jest to jedna z najwyżej położonych przełęczy tatrzańskich. Nazwę nadali jej taternicy na cześć poety Kazimierza Przerwy- Tetmajera.

* Moldoveanu (2544 m n.p.m.) to najwyższy szczyt górski Karpat Południowych oraz Rumuni, położony jest w Górach Fogoraskich i niewiele ustępuje tatrzańskiemu Gerlachowi, najwyższemu w całych Karpatach. Zaraz po nim jest Negoiu.
* Góry Kitami - łańcuch górski w północnej części wyspy Hokkaido. Ciągną się one wzdłuż Morza Ochockiego.  Góry te położone są na północ od gór Ishikari i na wschód od gór Teshio osiągający 1558 m n.p.m. W odróżnieniu od większości pasm górskich w Japoni góry te nie są obszarem sejsmicznym.  Zbudowane są głównie ze skał osadowych wieku od kredy do paleogenu. Niektóre wierzchołki powstały w miocenie albo później ze skał wulkanicznych.

* Najwyższym szczytem Słowenii jest Triglav (2864 m n.p.m)  w Alpach Julijskich i znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Należy do korony Europy.  Pierwsze zdobycie tej góry miało miejsce 26 sierpnia 1778 m, wśród zdobywców byli Luka Korosec, Lovrenc Willomitzer, Matija Kos oraz Stefan Rozic. Szczyt ten wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy,  a Kotliną Velo Polje na południu.  W pobliżu kopuły znajdują się resztki lodowca, tzw. Triglavski ledenik. Triglav po słoweński znaczy Trójgłowy, jednak wbrew temu co mówi nazwa, nie posiada trzech wierzchołków.

* W 1889 roku ksiądz z pobliskiej wsi Jakob Aljaz odkupił szczyt góry aby pozostał w sloweńskich rękach, a niedługo potem postawił na nim cylindryczną wieżę z blachy mającą służyć za schronienie przed burzą tzw stółp Aljaza lub też Triglavski stolp.  Góra ta uważana jest za symbol słowiańskości.

* Góry Kambryjskie to stary silnie zniszczony masyw górski, znajdujący się w środkowej  Walii o długości ok 200 km, a ich najwyższym szczytem jest Snowdon (1085 m n.p.m), większość grzbietów nie przekracza 600 m wysokości.

* Sir Edmund Hillary ( ur 20 lipca 1919 - um 29 maja 1953)  był himalaistą i cenionym nowozelandzkim dyplomatą, który odbywał też wyprawy polarne, był  także pszczelarzem. Zdobył biegun południowy oraz Mount Everest jako pierwszy w historii. Towarzyszył mu szerp Tenzing Norgay.

* Łomnica ( 2634 m n.p.m.) to drugi po Gerlachu wybitny szczyt w Tatrach Wysokich na Słowacji,  do 1860 roku uchodził za najwyższy.  Jako pierwszy zdobył ją Jakob Fabri senior, członek rodziny zajmującej się górnictwem pomiędzy 1760, a 1790 rokiem. Położona jest w bocznej grani odchodzącej na połudn wschód od grani głównej w Wyżnim Baranim Zworniku w masywie Baranich Rogów.Źródła :

Zdjęcia i informacje:

https://goryiludzie.pl/lokacje/andy

https://globalquiz.org/pl/

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Andy

https://carriazo.hypotheses.org/362

https://www.plan4fun.pl/atrakcja/mulhacen-6244

https://skimagazyn.pl/2014/09/23/maly-matterhorn-diabelska-gora/

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Paweł_Edmund_Strzelecki

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Moldoveanu

http://taternik.net/index.php/sciany-topo/203-wsch-ciana-gierlachu

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Góry_Kitami

https://www.geni.com/people/Jakob-Aljaž/6000000012348745546

https://pl.maps-chile.com/chile,-góry-andy-na-mapie

http://zdobywcy.com.pl/edmund-hillary-i-tenzing-norgay.php

https://cherezinska.pl/ksiazki/


44 komentarze:

 1. ..wspaniały post Kasiu, mnóstwo interesujących wiadomości: zaciekawiły mnie książki, które czytasz i globalquiz ;)
  ..z wielką przyjemnością przeczytałam ciekawostki o górach świata z pięknymi zdjęciami :)

  - pozdrawiam Cię Kasiu najcieplej i najserdeczniej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kochana dzięki że jesteś. Tam sobie możesz wybrać dziedzinę jaką chcesz w tym quizie. Uściski z Krakowa

   Usuń
 2. Bardzo miło się to czytało, szkoda tylko, że nie ma mojej ukochanej góry, najpiękniejszej na świecie K2...
  Ale podobno w życiu nie mozna miec wszystkiego. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No popatrz, faktycznie, zapomniałam o K2. Ale może jeszcze wrócę do tego tematu gór świata. K2 rzeczywistości jest fascynująca i zarazem najtrudniejsza technicznie do zdobycia. Wanda Rutkiewicz tam była... Ale jej zazdroszczę. To była kobieta niesamowita. Dziękuję Ci bardzo za odwiedziny Kochana. Uściski

   Usuń
 3. Z góry zawsze lepiej wszystko widać i łatwiej jest złapać dystans do świata w którym żyjemy. Wydaje się, że te szczyty sięgają innego wymiaru... Dużo ciekawych i przydatnych informacji przedstawiłaś Kasiu. Oby można było udać się do takich pięknych miejsc. Och, Nowa Zelandia, tam to jest naprawdę pięknie, można się rozmarzyć. Oby któreś z Twoich marzeń się spełniło, choć teraz pewnie trzeba będzie na nie nieco dłużej poczekać.

  Wszelkiej pomyślności i miłego odpoczynku gdzieś na łonie natury! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci Kochana że z góry najlepiej wszystko widać. Marzę o chwili gdy znów stanę na jakimś szczycie. Marzą mi się Rysy. W Grach zawsze dobrze się czułam. Nowa Zelandia coraz mocniej mnie fascynuje. Dziękuję Lutano. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Och, przypomniały mi się szalone testy ze znajomości mapy w liceum....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja takie miałam w gimnazjum :P

   Usuń
  2. Nasza Pani od geografii była bardzo wymagająca. Pamiętam jak nas sztorcowala przy mapie. Leciały pały oj leciały nieraz.

   Usuń
 5. Ile ciekawych info w jednym miejscu! Brawo. Jeśli się nie jest w górach to takie posty zabierają w góry... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Puszku że post umilił Ci chwile. Ściskam najmocniej Ciebie i Jagodziankę. Do zobaczenia u Ciebie.

   Usuń
 6. Świetny pomysł Kasiu, by podzielić się ciekawostkami dotyczącymi gór, zjawisk im towarzyszących oraz inspirujących postaci związanych z tą tematyką. Koleżanka podczas jednej z wędrówek w Tatrach sfotografowała własne widmo Brockenu - przepiękny efekt!
  Kasiu, fantastyczne są Twoje podróżnicze marzenia. Życzę Ci, by się ziściły. Dla mnie Ameryka Południowa pozostanie chyba tylko mrzonką, marzeniem nie do spełnienia ze względu na koszty, które po prostu "zwalają z nóg." Dlatego realizuję te, które mają szansę na spełnienie.
  Życzę Ci Moja Droga wszystkiego, co najlepsze...
  Uściski. Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Kochana. Oby twoje też się ziściły. Niestety koszta są ogromne. Ściskam Cię.

   Usuń
 7. Witaj pięknym majowym porankiem Kasiu
  Cieszę się, że znowu jesteś.
  A góry od zawsze kocham. Zawsze na pytanie góry czy morze, odpowiadałam GÓRY
  Pozdrawiam śpiewającymi ptakami za oknem 

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kasiu
   Dziękuję za ciepłe słowo u mnie
   Pozdrawiam zapachem konwalii

   Usuń
 8. Kasiu, kochana, wszyscy szukamy odskoczni od wirusa i innych niedogodności,a Ty znalazłaś sposoby najlepsze chyba, dostępne w każdym momencie. Bardzo ciekawe informacje i piękne zdjęcia.
  Najgorsza jest ta ciągła niewiadoma, ja muszę zorganizować jakoś zwrot podręczników...masakra!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś trzeba sobie radzić Jotko. Ja dopiero nadrabiam zaległości na blogu Kochana. Ty też masz świetne pomysły na nudę. Mam nadzieję że uda Ci się jakoś z tym zwrotem podręczników. Moje dziewczyny mają masę nauki i zadań. Ledwo nadążamy.

   Ściskam Cię mocno.

   Usuń
 9. Muszę przyznać, że moja wiedza na temat gór też nie powala. Bardzo je jednak lubię i mam nadzieję, że dane mi będzie jeszcze co nieco w tym temacie zobaczyć i doświadczyć. Ten cały koronawirus przyznam, że mnie nieco przytłamsił, zresztą nie tylko mnie, dopiero dochodzę do siebie. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też stłamsił jak cholera Gorzka, dosłownie mam dość wszystkiego. Jeszcze tyle nauki mają moje dziewczyny, że hej. Testy sprawdziany odpytywania. Zaczynamy lekcje od 9 A kończymy o 16. Pozdrawiam najserdeczniej.

   Usuń
 10. Bardzo dziękuję Kasiu za ten ogrom informacji na temat gór. Nie będę ukrywała, że większość z nich jest dla mnie nowością.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci że dla mnie też wiele rzeczy to nowość. Nie wiedziałam, że na świecie jest tyle gór. Super sprawa.

   Usuń
 11. Takie mapki do kolorowania to super pomysł, można się przy okazji sporo nauczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak prawda. Malujesz i uczysz się. Dziękuję bardzo za odwiedziny. Pozdrawiam

   Usuń
 12. Kasieńko Najmilsza!
  Często o Tobie myślę - naprawdę...
  A góry to coś pięknego. Wszystkie.
  A szczególnie Tatry które są dla mnie Najpiękniejsze na Świecie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o Tobie też Stokrotko, dziękuję za pamięć o mnie. Mało mnie ostatnio w sferze blogowej bo dzieci moje więcej nauki teraz mają a ja się jeszcze zaziębiłam. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 13. Oh wspaniałe góry, nigdzie bym nie znalazła tyle wiadomości na temat gór. Dziękuję. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
 14. Kochana
  Ciekawy post🤗
  Ja taką ' encyklopedię" wiedzy, prawie na każdy temat, mam w domku- Męża🧡
  Bardzo dużo zawsze czytał, tak jest nadal, ma także doskonałą pamięć 🧡
  Sprawdziany wiedzy, to udane zajęcie na wolny czas.
  Pozdrawiam całą Twoją rodzinkę bardzo miło, życzę zdrówka, pogody ducha i uśmiechu 🌼🌟🌲🍓☕

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajny wpis o górach :)
  Góry mają w sobie wiele magii, a i potrafią dać sporo radości, jeśli na którąś z nich, szczególnie tych wyższych, uda się jakoś wdrapać - widoki z nadwyżką rekompensują poniesiony wysiłek :)

  Dobrego dnia, Kasiu!
  ps. E.Cherezińska jest jedną z moich ulubionych autorek, bardzo podobały mi się np. "Turniej cieni" czy "Harda", "Królowa" jest jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kochanie nawet nie wiesz jak ja Ci jestem wdzięczna za ten tekst! Góry to (bez przesady) moje życie. Wszystko zawsze kręciło się u mnie wokół nich. Marzę o Andach... i dość standardowo o Matterhorn (ta góra jest piękna i kropka).

  Bardzo Ci dziękuję za odwiedziny na BLOGU :) miło, że do mnie zaglądasz - ogromnie to cenię.

  OdpowiedzUsuń
 17. ja kocham góry, to moja miłość i moje marzenie odkąd pamiętam:) zawsze dwa lub trzy razy w roku jeździmy by potuptać:) wystarczą nam nasze polskie szczyty, dalej nie sięgamy;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kiedyś myślałam o Kilimandżaro ale to trochę droga impreza... Mój ojciec był kiedyś w Dolomitach i w Alpach, wybrał się z kolegami na Mount Blanc.

   Pozdrawiam Cię serdecznie Kathy. Dziękuję za wizytę.

   Usuń
 18. fajne ciekawostki o górach :) ja jestem jednak zdecydowaną wielbicielką mórz i plaż ;) ja też mam już dość całego szumu o koronawirusie... męczy mnie to niemiłosiernie...

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj Kasiu, niestety obowiązki nauczycieli spadły na rodziców. My na szczęście nie mamy z tym problemu, bo nie mamy dzieci, jednak w sąsiedztwie są. Dziadkowie jak rodzice już targają sobie włosy, bo mało że praca to jeszcze kilka godzin "w szkole" a tu jeszcze trzeba sprawy załatwić urzędowe czy zwyczajnie ugotować obiad.

  3mam kciuki w tym czasie - oby do wakacji, a one coraz bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, miło Cię widzieć. My też sobie targamy włosy momentami. Tyle czasu to zajmuje. Dzisiaj skończylismy robić lekcje po 17. Masakra. Dziękuję za odwiedziny.

   Usuń
 20. Wiem od znajomej mi osoby jak wygląda nauczanie zdalne. Lepiej nie mówić ile teraz zadań jest do zrobienia w domu na kolejne zajęcia.

  Ciekawe są te quizy, nawet szło mi całkiem nieźle.

  Na razie kończę ,,Władcę..." i odstawiam na pewien czas Tolkiena chyba. Murakami jak dla mnie pisze całkiem dobrze, chociaż jak się przeczyta wszystko to widać sporą schematyczność. Jednym się to podoba, a innym mniej.

  Książki historyczne u mnie zawsze na plus.

  :) Bo to klasyka muzycznego gatunku. Tak jak Deep Purple, Pink Floyd, Black Sabbath i wiele innych grup.

  Może druga połowa maja będzie znośniejsza pod względem pogody.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie też już męczą te zajęcia zdalne :(
  BLOG
  YOUTUBE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odliczam dni do wakacji. Już mi bokiem to wszystko wychodzi. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam. Chętnie zajrzę do Ciebie.

   Usuń
 22. Wspaniały wpis! Przyznam, że jak przeczytałam o quizach, od razu wpadłam tam z ciekawości :) Słabo mi poszło, ale chętnie poćwiczę, to świetna zabawa z której można wiele się dowiedzieć :) Góry wspaniałe! Chodź uwielbiam chodzić po górach, to do takich nawet bym nie podchodziła. Miałam problem z wejściem na śnieżkę :D Mogę na nie jedynie patrzeć i podziwiać :)
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ayunko Kochana. Cieszę się że Jesteś. Mialam ostatnio zaległości. Wiele z tych gór też mogę zdobyć w marzeniach. Obecnie zajęła się testami z zakresu Starożytność i idzie mi średnio. Ale przynajmniej czegoś się dowiem. Uściski.

   Usuń
 23. Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kochana Ervisho, wzajemnie jak zawsze. Lubię twój gust i wybór książek i kuchnie. Niedługo znów wpadnę do Ciebie. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 24. Hej kochana, jeszcze raz przytulam Cię bardzo bardzo mocno (wirtualnie się nie zarazimy ^^). Cieszę się, że wróciłaś do blogowania. Co do szkoły, to u nas otwierają dla chętnych, ale to bardziej opiekuńcze zajęcia. Nie wiem jak to będzie wyglądało, bo jeśli dziecko po powrocie i tak będzie nadrabiać wszystkie lekcje to nie ma sensu ale jest ułatwienie dla tych co pracują. Oczywiście tez strach puszczać dzieci w takie skupiska. Trudny temat niestety.
  Za to te quizy ciekawe. Człowiek uczy się całe życie. To świetnie, że rozwijasz swoje zainteresowania i jesteś chętna do zdobywania nowej wiedzy. Ja też o górach nie wiem zbyt dużo, ale teraz uświadamiasz mi, że praktycznie nie wiem nic :D, a warto się czasem zainteresować. Więcej wiedzy przyda się też do pisania :).
  Jeszcze raz ściskam serdecznie. Trzymaj się cieplutko i uśmiechaj często a wszytko co złe niech ucieka :*

  OdpowiedzUsuń
 25. O, może powinnam zrobić takie quizy :) Ciekawe, jakby mi poszło

  OdpowiedzUsuń
 26. Wchodzę czasem na stronę z artykułami K. Janickiego, ale nie udało mi się jeszcze przeczytać żadnej jego książki. Muszę to koniecznie zmienić, bo lubię historię i lubię jego teksty. Fajne macie zajęcie. Nie wiadomo, jak to będzie. Nie jest łatwo w ogóle, a epidemia jeszcze bardziej wszystko skomplikowała. Dużo tych gór, świetnie że zgłębiłaś temat i się nim podzieliłaś z nami tu na blogu. Oby Ci się spełniły te marzenia, Kasiu. ;)

  OdpowiedzUsuń